کراتینه کردن مو-صاف کردن مو-لخت کردن مو-درخشان کردن مو

اخیرا یکی از سوالاتی که متخصصان پوست و مو زیاد از بیماران می شنوند، مسئله ی کراتینه کردن موهاست. یکی از اعمالی که در آرایشگاه های زنانه مد شده همین است که گویا قیمت قابل توجهی هم دارد. بیماران سوال می کنند که آیا خوب است برای نرم شدن و لخت شدن موهای آسیب دیده شان در اثر رنگ مو، از کراتینه کردن مو استفاده کنند یا خیر؟

خطرات کراتینه کردن

هر نوع خاصی از کراتینه کردن موها با خطراتی همراه است و مشتری های کراتینه کردن مو باید با این خطرات بالقوه آشنایی داشته باشند و سپس آگاهانه این کار را برای صاف و براق کردن موها انتخاب کنند.

کراتین یک پروتئین اساسی است که در بدن پستانداران یافت می شود و معمولا در مو، پشم، شاخ ها و ناخن ها وجود دارد و از آنجا که درمان های سالنی و آرایشگاهی، آن را عموما با صاف کردن موها می شناسند، لذا این تصور پیش می آید که کراتین به موهای صاف مربوط می شود، در صورتی که اینطور نیست. هنگام کراتینه کردن موها، محلولی روی موها استعمال می شود که کراتین با موها ممزوج شده و آسیب های کوتیکول مو ترمیم می شود. کراتین موجب براق شدن و کاهش وز مو می شود اما به طور مستقیم موجب صاف شدن موها نمی شود.

پس از آنکه محلول کراتین استعمال شد، محلولی از مواد شیمیایی روی موها استعمال می شود که با تغییر دادن نیمه دایمی ساختار مو موجب صاف شدن می شود. اغلب جزء اصلی این محلول، فرمالدیید است که یک ماده ی شیمیایی خطرناک و سرطان زاست و موجب می شود درمان های کراتینه از نظر بسیاری از متخصصان جایز دانسته نشود و خطرناک محسوب شود. در بعضی سالن های آرایشی نیز هنگام کراتینه کردن مو از ماسک های دهانی نیز برای کاهش استنشاق این ماده استفاده می شود و به طور معمول، پس از این مرحله، موها اتو می شوند تا ظاهر جدید مو ثابت شود.

کراتینه کردن مو-صاف کردن مو-لخت کردن مو-درخشان کردن مو

کراتینه کردن مو-صاف کردن مو-لخت کردن مو-زیبایی مو-آرایش مو

نتایج درمان ها

نتایج درمان های کراتینه کردن مو بین استفاده کننده ها متفاوت است. در بعضی ها همان انتظاری که از قبل دارند، برآورده می شود و ماه ها موهایشان صاف و لخت باقی می ماند ولی در بعضی دیگر رضایت مندی کمتر است و فقط تا چند هفته موها به حالت اولیه باقی می مانند. بسیاری از افراد نگران کاربرد فرمالدیید در فرآورده های کراتینه کردن موها هستند و تصمیم می گیرند در مراتب بعد، از فرآورده های فاقد فرمالدیید استفاده کنند. حقیقت این است که هر چند تب کراتینه کردن موها در سالن زیبایی و آرایشگاه ها بالا گرفته اما افراد باید از خطرات آن آگاه باشند.

ساختار شیمیایی

کراتین توسط کراتینوسیت (که سلول های زنده ای هستند) ساخته شده و قسمت بزرگی از بدن شامل پوست، مو و ناخن ها را تشکیل می دهد. این سلول ها به آهستگی از بالای غشای پایه به سمت بیرون حرکت می کنند و نهایتا دچار مرگ شده و لایه ی محافظ را تشکیل می دهند. هزاران هزار سلول کراتینوسیت همه روزه دچار ریزش می شوند و این فرآیند در برخی بیماری ها مانند پسوریازیس تسریع می شود. آسیب لایه ی خارجی کراتین می تواند پوست، مو و یا ناخن را بیمار و پوسته دار کند.

تقویت با خوراکی ها

با مصرف غذاهایی مثل ژلاتین و مرطوب نگه داشتن مو و ناخن، کراتین می تواند تا اندازه ای به رشد خود ادامه دهد. به طور کلی، هر چه لایه ی کراتین مو یا ناخن ضخیم تر باشد، آنها سالم تر خواهند بود؛ زیرا سلول های مرده ی خارجی، سلول های زنده ی داخلی را محافظت خواهند کرد. مرطوب نگه داشتن لایه ی خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن و جلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن می شود.

چگونگی کراتینه کردن مو در آرایشگاه

واقعیت این است که کراتینه کردن مو که امروزه خیلی رایج شده، می تواند موهای فرد را صاف و نرم کرده و آن را به مدت چند ماه براق و بدون پیچش نگه دارد. این روش که امروزه در بسیاری از آرایشگاه ها و سالن های مو وجود دارد و ممکن است انجام آن تا یک سال طول بکشد، همانطور که گفته شد، پرهزینه است. بر اساس شیوه ی برزیلی، این فرآیند یک درمان دو گانه نیاز دارد. ابتدا موها با استفاده از کراتین که یک پروتئین طبیعی است تقویت می شوند و سپس ساختار مو با استفاده از مواد شیمیایی دگرگون می شود تا صاف شود.

کراتینه کردن مو-صاف کردن مو-لخت کردن مو-زیبایی مو-آرایش مو

حرف آخر

به عقیده ی من آن کیفیت مویی که خداوند به ما داده، بهترین است. اما ما گاهی خودمان موهایمان را نابود می کنیم؛ با رنگ کردن های متعدد، استفاده از مواد شیمیایی مختلف روی مو، اتو کردن ها، سشوار کشیدن های پیاپی و ... و بعد دنبال راهکاری برای ترمیم تمام این آسیب های مو می گردیم. کراتینه کردن مو هم شاید برای عده ای که موهای بسیار وز دارند که اصلا قابل شانه شدن نیست، آن هم هر از چندگاهی مناسب باشد و البته با علم و آگاهی به خطرات ناشی از فرمالدیید یا مشتقات آن. نهایتا تصمیم با خود افراد است که می خواهند سلامتشان را به صاف شدن موهای شان بفروشند یا نه!

منبع: اختصاصی زن روز، ماهنامه ی خانوادگی مادران، دکتر بهروز باریک بین متخصص پوست و مو

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید