سلامتی پوست-مراقبت از پوست-محافظت از پوست در سنین مختلف

در این مطلب به شما متذکر می شویم که برای داشتن پوستی سالم، صاف و درخشنده در تمامیه سنین خود چگونه از این عضو حساس مراقبت نمایید. به طور کلی با اهمیت قایل شدن به پوست خود و مراقبت ویژه از آن راه خود را در سنین بالاتر هموار می کنید تا آن زمان هم همچنان پوستی زیبا و جوان داشته باشید. لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

دهه ی بیست:

معمولا پوست یک زن بیست ساله در اوج زیبایی است. در واقع از لحاظ بیولوژیکی، ساختمان پوست بیست ساله مایه ی شگفتی است. پوست بیست ساله به میزان زیادی کلاژن و الاستین دارد که پوست را کاملا صاف و کشیده نگه می دارد و ظاهری کاملا درخشنده به آن می بخشد. معمولا در چنین سنی چروکی در پوست دیده نمی شود اما لزوما پوست تمام زنان بیست ساله بدون مشکل نیست. برخی از زنان بیست ساله با وجود اینکه سن نوجوانی را پشت سر گذاشته اند، هنوز مبتلا به آکنه هستند. آکنه ی بزرگسالی ممکن است در هر نوع پوستی به وجود بیاید. تحقیقات نشان می دهد از میان زنانی که مبتلا به آکنه هستند، 22 درصد پوست خشک، 15 درصد پوست چرب، 43 درصد پوست ترکیبی و 20 درصد پوست طبیعی دارند. بر اساس تحقیقات، یک چهارم از زنان پس از گذراندن دوره ی نوجوانی دچار آکنه هستند. این گروه از زنان را در دسته ی مبتلایان به آکنه ی مزمن قرار می دهند.

ممکن است بروز آکنه درزنان بیست ساله به دلیل اختلالات هورمونی باشد. آکنه در این دسته از زنان سخت تر درمان می گردد. اما ممکن است به کاهش میزان استروژن با کمک برخی از انواع قرص های کنترل بارداری پاسخ مثبتی دهد.

در زنان مستعد به آکنه عواملی چون مواد آرایشی، گرما و نور خورشید و همچنین سایش پوست می تواند آکنه را بدتر نماید. اما معمولا زنان مبتلا به آکنه برای کاهش آکنه، پوست چهره ی خود را با محصولات قوی شیمیایی ساییده و پاک می کنند. چنین موادی هیچ تاثیری در بهبود آکنه ندارد زیرا عامل آن را بر طرف نمی سازد. بهترین روش برای درمان آکنه استفاده از محصولات بهداشتی به شکل کرم یا لوسیون حاوی اسید سالیسیلیک است. ( در مطالب بعدی مفصلا راجع به درمان آکنه بحث خواهیم کرد.)

محققان توصیه می کنند زنان در طول دهه ی بیست سالگی، اگر پوست خشک ندارند از مصرف مرطوب کننده های غلیظ خودداری نمایند. بهتر است برای پوست های معمولی از مرطوب کننده های سبک استفاده شود و اگر پوست شما چرب یا ترکیبی است حتما به برچسب «ضد آکنه» محصولات بهداشتی توجه کنید.

گرچه در اغلب زنان در سن بیست سالگی چروک بر روی پوست وجود ندارد اما علایم پیری زودرس در چهره ی برخی دیده می شود. این هشدار را جدی بگیرید و حتما بیش از پیش از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت نمایید و از ضد آفتاب استفاده کنید. کک و مک دائمی و همچنین خشن شدن پوست از علایم اولیه ی آسیب پوست به دلیل تابش نور خورشید در زنان بیست ساله است. استفاده از ضد آفتاب های بدون چربی و ژلاتینی بهترین توصیه برای این گروه از زنان است.

مراقبت از پوست-محافظت از پوست در سنین مختلف-پوست صاف و زیبا و درخشان

دهه ی سی:

سن سی سالگی پل بین شکوفایی بیست سالگی و جا افتادگی چهل سالگی است. امروزه یک زن سی ساله نیز می تواند در اوج شکوفایی و زیبایی باشد، بخصوص اگر پوست چهره ی خود را به خوبی در برابر نور خورشید محافظت کرده باشد. گرچه در طی این دهه چروک های ریز و سطحی بر روی پوست ظاهر خواهند شد اما استفاده از محصولات بهداشتی مناسب می تواند به شکل چشمگیری از تعداد آنها کم کند.

مرطوب کننده های معمولی نقشی در پیشگیری از پیری پوست ندارند و فقط می توانند از خشک شدن پوست جلوگیری کنند. استفاده از اسید هیدروکسی آلفا (AHA) می تواند براستی در صاف شدن پوست تاثیر داشته باشد اما در برخی ایجاد سوزش و التهاب می کند. بنابراین بهتر است نوعی از محصولات بهداشتی حاوی AHA را انتخاب کنید که بتوانید استفاده از آن را مرتب ادامه دهید. در استفاده از AHA توجه به دو نکته ضرورت دارد: اول غلظت AHA و دوم اندازه ی PH .

اگر در سن سی سالگی مبتلا به آکنه شدید، از پاک کننده های حاوی AHA استفاده نمایید. در این سن استفاده از ضد آفتاب نیز کاملا ضروری است و چون پوست سی ساله مستعد خشکی است، بهتر است از ضد آفتاب هایی استفاده شود که مرطوب کننده نیز هستند.

مراقبت از پوست-محافظت از پوست در سنین مختلف-پوست صاف و زیبا و درخشان

دهه ی چهل:

زمانی که زنی به سن چهل سالگی می رسد، مراقبت های پوستی خوبی که قبلا انجام داده است خود را نشان خواهد داد و برعکس کسی که در دوره های قبلی زندگی خود عادات بهداشتی نادرستی چون به دفعات قرار گرفتن بدون محافظ در برابر نور خورشید، کشیدن سیگار و استفاده ی زیاد از مواد آرایشی داشته است، در سن چهل سالگی پیرتر از سن خود به نظر خواهد رسید.

یکی از مشکلات پوستی شایع در سن چهل سالگی برافروختگی صورت است. این بیماری بخصوص در زنان سفید پوست در سن چهل سالگی شایع تر است. علایم این بیماری شامل برآمدگی های قرمز و گاه چرکی به روی پوست صورت به ویژه در گونه و بینی است. همچنین در این بیماری پوست صورت تمایل به سرخی و برافروختگی دارد و رنگ صورت ممکن است از صورتی روشن تا قرمز تیره متفاوت باشد. حتی ممکن است صورت این بیماران کاملا ورم کرده به نظر برسد. اگر دچار چنین علایمی شدید باید به پزشک مراجعه نمایید. احتمالا پزشک تجویز دارو به درمان شما خواهد پرداخت اما پرهیز از خوردن غذاهای پر ادویه، کافئین و استفاده از محصولات بهداشتی پاک کننده ی خشن و قوی می تواند در درمان بسیار موثر باشد.

شایع ترین نوع سرطان پوست نیز معمولا خود را در سن چهل سالگی نشان می دهد از این رو استفاده از ضد آفتاب در این سن دو فایده ی مهم در بر خواهد داشت: اول پیشگیری از سرطان پوست و دوم کاهش تعداد چین و چروک.

مراقبت از پوست-محافظت از پوست در سنین مختلف-روش های مراقبت از پوست-پوست زیبا و درخشان

دوره ی یائسگی:

زنی که بین دهه ی چهل و پنجاه سالگی است دیگر نمی تواند به امید مادر طبیعت بماند. بدون مراقبت های بهداشتی، پوست او دیگر صاف و بدون چروک باقی نخواهد ماند. این دوره زمانی است که یک مراقبت ویژه و فعال از پوست می تواند در ظاهر یک زن تفاوت ویژه ای بوجود آورد.

بزرگترین تغییر زندگی در این دوره مسئله ی یائسگی است که می تواند تغییرات عمده ای را نیز در پوست ایجاد نماید. تقریبا پوست تمام زنانی که به دلیل یائسگی دچار کاهش میزان استروژن می شوند از این تغییر تاثیر می پذیرد. میزان استروژن در انعطاف پذیری، تعداد رنگدانه ها، سفتی و استحکام پوست موثر است.

اغلب زنان علایم مربوط به تغییرات هورمونی را در سن 45 سالگی تا 55 سالگی تجربه می کنند اما سن متوسط یائسگی 52 سالگی است. با وجود تمام این تغییرات مراقبت های مستمر می تواند حتی در دوره ی یائسگی نیز علایم پیری پوست را در کنترل درآورد. استروژن هورمون بسیار قوی است، بد نیست در اینجا به چند تاثیر مهم آن به روی پوست بپردازیم:

- استروژن در ساخت چربی پوست تاثیر دارد. اگر ساخت چربی پوست کاهش یابد ممکن است پوست سفتی خود را از دست داده و تیره تر گردد.

- استروژن در رسوب چربی در مناطق مختلف بدن تاثیر دارد. یائسگی ممکن است از تجمع چربی در مناطقی چون صورت، دستها و گردن کم کرده و بر عکس به تجمع چربی در شکم اضافه نماید. رسوب، به اندازه ی چربی در صورت، دستها و گردن در جوان به نظر رسیدن صورت بسیار مهم است.

- کلاژن و الاستین از عناصر بسیار مهم در استحکام و کشیدگی مناسب پوست هستند. ساخت این دو عنصر مهم کاملا تحت تاثیر استروژن است. به دنبال کاهش سطح استروژن، کاهش کشیدگی پوست بوجود خواهد آمد.

- سلول های سازنده ی رنگدانه ی پوست در کنترل هورمون استروژن قرار دارند. با کاهش استروژن ساخت رنگدانه نیز کم خواهد شد و ممکن است لکه های تیره در روی پوست بوجود آید.

- پوستی که در مرور زمان به کرات توسط نور خورشید آسیب دیده است هنگام تغییرات هورمونی بیش از سایر افراد علایم پیری را نشان خواهد داد.

مراقبت از پوست-محافظت از پوست در سنین مختلف-روش های مراقبت از پوست-پوست زیبا و درخشان

علاوه بر این کاهش رطوبت در این سن در پوستهای خشک، پوست را به مراتب تیره تر می کند. بنابراین به زنانی که در سال های انتهایی دهه ی چهل هستند توصیه می شود در طول روز از ضد آفتاب هایی استفاده نمایند که مرطوب کننده نیز هستند. شبها نیز استفاده از کرم های حاوی اسید هیدروکسی آلفا یا مرطوب کننده های غلیظ نیز مناسب است.

محصولات بهداشتی که حاوی پترولیوم Petrolum هستند و برای سن دهه ی بیست و سی بسیار چرب به نظر می رسند، بهتر است در سنین دوره ی چهل و پنجاه بطور مستمر مورد استفاده قرار گیرند. استفاده ی منظم از این مرطوب کننده ها می تواند پوست را بسیار صاف نماید.

بهتر است زنانی که در این دهه ی سنی قرار دارند، بطور منظم به یک پزشک متخصص پوست مراجعه نمایند. با استفاده ی منظم از داروهای تجویز شده توسط پزشک، این زنان می توانند علاوه بر این که از تعداد چروکهای چهره ی خود بکاهند، دارای پوستی درخشنده تر نیز باشند.

امروزه دیگر برای بسیاری از زنان، یائسگی به معنای پایان یافتن دوره ی نوجوانی نیست. این زنان نه تنها زندگی فعال خود را ادامه می دهند بلکه هنوز جوان و زیبا به نظر می رسند. اصلا مهم نیست که چند سال دارید، مراقبت مستمر از پوست باید جزو برنامه ی زندگی شما شود. از محصولات بهداشتی انتظار معجزه و تاثیرات چند روزه نداشته باشید. در عوض به مراقبت مداوم و پیگیر از پوست خود بپردازید تا در آینده شاهد نتایج آن باشید.

منبع: اختصاصی زن روز

دیدگاه‌ها  

0 #1 Mellisa 1397-07-01 04:34
My rеlatives always say that I am wasting my time here aat web, but I know I am getting knoѡ-how everyday
by reading such fastidious artіcles or reνieԝs.


my page - Custom maԀe patcheѕ: http://ouestfm.net/oswald-featuring-mickael-guirand-vayb-ralenti-despacito-creole-remix/
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید