حاملگی,تاثیر حاملگی بر پوست,عوارض حاملگی,تغییرات هورمونی در بارداری,مراقبت از پوست در دوران حاملگی,

در دوران بارداری همزمان با تغییر شکل بدن امکان دارد که شما متوجه بروز تغییراتی در پوست خود شوید. این یک قانون است که پوست مادران در دوران بارداری تغییر پیدا کند. تیره گی و لکه های پوستی در دوران بارداری از عوارضی است که شما آن را تجربه می کنید.

بیشتر این تغییرات به تغییرات هورمونی و جسمی بدن مربوط می شوند و پس از زایمان هم از بین می روند. اما برخی از این تغییرات پوستی ممکن است پس از زایمان نیز باقی بمانند. البته یادتان باشد همه ی خانم ها تمام موارد زیر را تجربه نمی کنند اما بهتر است با این موارد آشنا شوید:

آکنه

فعالیت زیاد هورمون ها در دوران بارداری باعث فعالسازی غدد چربی می شود که آکنه را به دنبال دارد و اگر پوست شما مستعد زدن جوش و آکنه باشد، در دوران بارداری باید بیشتر مراقب باشید. شما باید سعی کنید پوست خود را تمیز نگه دارید تا از بروز این مشکل جلوگیری شود. برای این کار شما می توانید روزی دوبار صورت خود را بشویید و بعد از آن هم کرم مرطوب کننده ی فاقد چربی و سفت کننده به پوست خودتان بزنید.

آکنه در دوران حاملگی,تغییرات پوست در دوران بارداری,آکنه,

از آفتاب پرهیز کنید

نور آفتاب می تواند روی رنگدانه های پوستی شما در دوران بارداری تاثیرات منفی داشته باشد. شما باید بدانید که در دوران بارداری در بدن شما هورمون های فراوانی ترشح می شود که موجب افزایش رنگدانه ها و در نتیجه نمایان شدن لکه های قهوه ای روی پوست صورتتان خواهد شد. یکی از راه های پیشگیری این است که از تماس پوست خود با نور خورشید جلوگیری کنید. از یک کرم ضدآفتاب مرغوب استفاده کنید و هر وقت بیرون می روید یک کلاه نقابدار روی سرتان بگذارید.

وریدهای عنکبوتی

همزمان با پیشرفت دوران بارداری احتمالا متوجه وریدهای کوچک و برجسته ای خواهید شد که از صورت تا قسمت فوقانی قفسه ی سینه ی شما را پوشانده اند. نگران نباشید، این وریدهای برجسته بلافاصله پس از زایمان ناپدید می شوند. اگر چه در صورت تشدید مشکل باید مصرف ویتامین C را افزایش دهید.

خطوط قهوه ای

در ماه های چهارم و پنجم بارداری، شما خطوط تیره ای را می بینید که از ناف تا استخوان پوبیک کشیده شده اند. این خطوط قهوه ای پس از زایمان از بین می روند و لازم نیست هیچ کاری برای رفع آنها انجام دهید. این خطوط بر اثر بر هم خوردن تعادل هورمونی در بدن پدیدار شده و خود به خود پس از زایمان ناپدید می شوند.

خطوط قهوه ای در دوران بارداری

وریدهای واریسی

در دوران بارداری متوجه رگ های آبی برجسته روی پاهای خود می شوید. علت نمایان شدن وریدهای واریسی این است که بدن سعی می کند جریان خون انتقالی به جنین را تنظیم کند. این وریدها دردناک هستند اما شما می توانید با سرپا نایستادن، پیاده روی و پوشیدن جوراب های واریس از شدت درد خود بکاهید.

درخشندگی پوست

در دوران بارداری، جریان خون در بدن افزایش می یابد. تحریک جریان خون روی پوست شما تاثیر می گذارد و به دلیل فعالیت بیش از حد غدد چربی، پوست صورتتان می درخشد. شما می توانید از این حالت تا زمانی که ادامه دارد لذت ببرید.

آثار کشیدگی پوست

این چیزی است که بیشتر خانمها سعی می کنند در دوران بارداری جلوی آن را بگیرند. وقتی بارداری شما نمایان و قابل رویت می شود، متوجه خطوط و رگه های قرمزی روی پوست شکم خود می شوید. به گفته ی کارشناسان باید ورزش کرده و از لوسیون های حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسیل و ویتامین E استفاده کنید. متاسفانه اکثر اوقات این خطوط ناشی از کشیدگی پوست برای همیشه باقی می مانند و تنها با گذشت زمان ممکن است کم رنگ تر شوند.

کشیدگی پوست در دوران بارداری

خارش پوست

این مشکل معمولا به پوست ناحیه ی شکم محدود می شود. طبیعی است که با پیشرفت بارداری، پوست شکم سفت و کشیده شود. شما می توانید پوست شکمتان را مرطوب نگه دارید و از لوسیون کالامین برای کاهش خارش آن استفاده کنید.این خارش ممکن است گاهی تشدید شده و به بازوها و ساق پا نیز منتقل شود. این مشکل نسبتا ناراحت کننده است اما پس از زایمان برطرف می شود.

منبع: اختصاصی زن روز، ماهنامه ی خانوادگی مادران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید