ماکارونی ایتالیایی-ماکارونی-طبخ ماکارونی-آشپزی

نکاتی در مورد طبخ ماکارونی

ماکارونی غذایی دلچسب و مغذی و مورد علاقه ی اغلب بچه ها می باشد که می توانید با کمی سلیقه و دقت در طبخ این غذا بخصوص ایجاد تنوع در درست نمودن آن، انواع ماکارونی ها را طبخ نمایید. جهت جلوگیری از چسبیده شدن ماکارونی و خمیر شدن آن، باید آب خوب جوش بیاید، نمک اضافه شده به آب کم نباشد. در

ضمن بهتر است در آب در حال جوش 2 الی 3 قطره روغن مایع اضافه نمایید. این عمل باعث نچسبیدن ماکارونی به هم می گردد و مدت زمان پخت ماکارونی در آب جوش مهم می باشد. ماکارونی های مختلف از کارخانه های مختلف دارای کیفیت و زمان پخت متفاوت می باشند ولی شما برای اینکه از پخته شدن ماکارونی مطمئن شوید بهتر است یک تکه از آن را در آب جوش درآورده بین دو انگشت خود فشار دهید. ماکارونی نباید زیاد نرم یا مغز آن سفت باشد. در ضمن بهتر است ماکارونی را دم ننمایید و پس از آبکش نمودن آنرا در قابلمه قرار داده تا آب آن گرفته شود و بهتر بپزد. در ضمن حتما باید پس از آبکش نمودن ماکارونی روی آن آب سرد ریخت تا تمام نشاسته و نمک اضافه شده به ماکارونی خارج گردد.

در مورد اضافه نمودن سس ماکارونی نیز می توان به دو روش عمل کرد. سس را هنگام پختن ماکارونی لابه لای آن ریخت و یا پس از طبخ کامل سس را روی آن ریخت که این بستگی به سلیقه ی خانم خانه و طبع غذایی افراد دارد.

ماکارونی ایتالیایی

مواد لازم:

ماکارونی رشته ای :       1 بسته

گوشت چرخ کرده :       500 گرم

رب گوجه فرنگی:          2 قاشق سوپ خوری پر

سیر :                       یک دانه

روغن :                      150 گرم

نمک و فلفل :             به مقدار لازم

جعفری خرد شده :      نصف فنجان

پنیر رنده شده :           200 گرم

طرز تهیه:

در تابه ی بزرگی آب ریخته، مقداری نمک (دقت شود نمک باید برای دو بسته ماکارونی در ظرف بزرگ به میزان 4 قاشق غذاخوری ریخته شود) و چند قطره روغن مایع (جهت نچسبیدن ماکارونی ها به هم) به آب اضافه کرده پس از اینکه آب خوب جوشید، ماکارونی ها را بدون اینکه خرد کنیم درسته داخل ظرف می ریزیم و درب ظرف را نمی گذاریم. باید دقت شود که ماکارونی تا حدی که کمی نرم شود و شما هنگام فشار دادن احساس نمایید که مغز آن زیاد سفت نباشد، بیشتر نباید بجوشد.

سپس آن را آبکش کرده و آب روی آن می ریزید به شکلی که ماکارونی ها را زیرو رو کرده تا آب سرد به همه جای آن برسد. سپس قابلمه ای را آماده کرده ته آنرا کمی چرب نموده ماکارونی ها را داخل آن می ریزیم و روی آتش ملایم می گذاریم و درب آنرا نمی گذاریم تا آب آن کاملا برچیده شود و آب در آن باقی نماند.

عمل دم کردن ماکارونی درست نبوده و باعث خمیر شدن و خراب شدن کیفیت ماکارونی می شود ولی این طرز طبخ دستور داده شده باعث خوش طعم تر شدن و با کیفیت تر شدن ماکارونی شما می شودو اضافه نمودن سس ماکارونی نیز به دو روش می باشد. شما می توانید بعد از اینکه آب ماکارونی برچیده شد آنرا در دیس ریخته و سس را به آن اضافه کنیدو یا می توانید پس از آبکش نمودن سس را با آن مخلوط کرده روی اجاق گذاشته تا با هم کمی بپزند و آب ماکارونی برچیده شودو. لازم به ذکر است که طبخ به روش اول بهتر از روش دوم می باشد.

سس ماکارونی:

گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده خوب سرخ می نماییم. سپس رب، نمک، فلفل یا سیر رنده شده را به آن افزوده، جعفری را ساطوری کرده، تفت داده و با نصف فنجان آب می گذاریم تا خوب بپزد.

سس را می توان پس از طبخ کامل ماکارونی در دیس کشیده روی آن ریخت و بعد پنیر را رویش رنده کرده و هم می توان سس را با ماکارونی مخلوط نمود تا با آن بپزد. سپس در آخر روی همه ی آنها کمی پنیر رنده نمود. در صورت عدم تمایل می توانید از پنیر استفاده ننمایید.

منبع: کتاب هنر آشپزی دل آرا ، مولف: م.محمدی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید