نکاتی درباره ی-تهیه غذا-طبخ غذا-خوردن غذا

در این قسمت نکاتی درباره ی تهیه، طبخ و خوردن غذا برای شما عزیزان متذکر شده ایم که مهمترین چکیده ی آن مربوط به نحوه ی طبخ صحیح و خوردن درست غذا جهت جلوگیری از مبتلا شدن به چاقی می باشد. با ما همراه باشید.

نکاتی درباره ی تهیه، طبخ و خوردن غذاها

یک خانم خانه دار و با سلیقه در انتخاب و خرید مواد غذایی نهایت دقت و سلیقه را بکار می برد و هنگام خرید به کیفیت و تازگی و نیاز روزانه ی خانواده ی خویش توجه می نماید و از خرید زیاد مواد و نگه داری طولانی آنها خودداری کرده، به اندازه ی نیاز کوتاه مدت خانواده خرید نموده تا غذاهای سالمتری را تهیه و استفاده نمایند.

هنگام پختن غذا باید توجه داشت موادی که غذا را از آن تهیه می نماییم سالم، تازه و زود هضم باشند. اشتها را تحریک کرده، خوش بو و خوش مزه باشند؛ چرا که معمولا افراد خانه ابتدا بوی غذا، سپس شکل آن را و در انتها مزه ی غذا را می چشند. بنابراین یک غذای خوب باید دارای این نکات باشد. تمیز بودن وسایل آشپزی، زیبا چیدن میز غذا و همچنین تزئین غذا، بوی مطبوع و اشتها برانگیز غذا می توانند عوامل موثر در معرفی سلیقه ی خانم خانه و در آخر طعم غذا مکمل صفات بالا می شود.

بهتر است در هر وعده غذای روزانه(صبحانه، نهار، شام) تنوع وجود داشته باشد. شبها غذاهای سبک و قابل هضم تهیه نموده و سعی شود برنج را بیشتر در وعده های ظهر تهیه کرد؛ چون خوردن برنج در شب و نداشتن فعالیت و سپس خوابیدن باعث بروز چاقی و مشکلات دیگر می شود. صبح ها بهتر است معمولا از غذاهای پر انرژی و کالری زا استفاده گردد. بخصوص توصیه می شود شیر و پنیر، همیشه در لیست غذای صبحانه گنجانده شود.

نکاتی درباره ی-تهیه غذا-طبخ غذا-خوردن غذا

 سبزیجات را زیاد طبخ ننموده و خام میل نمایید و در صورت طبخ آنها را پنج یا ده دقیقه ی آخر طبخ غذا افزوده و برای حفظ رنگ و ویتامینهای موجود، در ظرف را نگذارید. امروزه چاقی مشکل اساسی و عمده ی اغلب خانمها است که عامل آن درست غذا نخوردن و یا زیاد غذا خوردن می باشد. بنابراین خانمهایی که از وزن زیاد رنج می برند بهتر است تغییرات عمده ای در سیستم غذایی خویش داده، غذاهای چرب و شیرین را از دستور غذایی حذف کنند و پیاده روی و ورزش را به برنامه ی روزانه ی خویش بیافزایند.

استفاده و خوردن غلط غذاها به همان اندازه به بدن انسان ضرر می رساند که استفاده نکردن و نخوردن آنها ضرر می رساند. بنابراین با توجه به وزن، سن و شرایط جسمی افراد مختلف خانواده غذا را تهیه کرده تا دچار مشکلات ثانوی نشوید. برای مثال میزان کالری و ویتامینی که بدن یک بچه نیاز دارد بسیار متفاوت از کالری و ویتامین مورد نیاز یک انسان مسن می باشد.

بهتر است از ابتدا روش درست غذا خوردن را به کودکان خود از همان اوایل کودکی آموزش داد تا در آینده دچار مشکلات ثانوی ناشی از درست نخوردن نگردند (مشکلی که امروزه اغلب بزرگترها به آن دچار می باشند). کم غذا در دهان گذاشتن، به آرامی جویدن، آهسته بلعیدن و میان غذا مایعات ننوشیدن از روش های درست غذا خوردن می باشند. از زیاد تهیه کردن غذا برای یک وعده خودداری نموده و در صورتی که تمایل دارید در یک وعده غذای روزانه دو یا سه نوع غذا تهیه کنید بهتر است از غذاهای سبک و کم حجم استفاده نمایید. بهتر است در میان وعده های غذایی (صبحانه، نهار، شام) ، تنقلات و غذاهای دیگر میل نشود چون باعث سوء هاضمه و چاقی می شوند.

هضم غذا و میوه با هم متفاوت بوده و بهتر است هنگام غذا خوردن میوه نخورید. زمان هضم بعضی از میوه ها با هم متفاوت است، مثلا موز زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارد تا هلو. بنابراین لازم است به زمان هضم غذا توجه داشت. بلافاصله بعد از غذا از نوشیدن چای بپرهیزید. چون باعث از بین رفتن آهن بدن می شود.

منبع: اختصاصی زن روز، گردآوری شده از کتاب هنر آشپزی دل آرا، مولف م. محمدی

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید