b_0_0_0_10_images_khanedari_lake.jpg

 

تا به حال برایتان پیش آمده است که لکه ای روی لباس شما ایجاد شده باشد و ندانید چگونه و چطور آن را برطرف نمایید؟ این مطلب را بخوانید تا از روش های برطرف نمودن انواع لکه ها مطلع شوید.

- از بین بردن لکه جوهر سیاه بر روی فرش

برای از بین بردن اینگونه لکه کافیست مقداری ماست را روی محل لکه ریخته و با قاشق ماست را جمع کنید. این کار را چند مرتبه انجام دهید تا لکه بطور کامل از بین برود.

- بر طرف کردن لکه جوهر

قسمت جوهری شده لباس را حدود پنج دقیقه درون شیر قرار بدهید و سپس آن را با آب معمولی بشویید. برای حصول نتیجه ی مطلوب این کار را چندین بار انجام بدهید.

- نحوه پاک کردن لکه های کاشی

در صورتی که کاشی ها بسیار کثیف می باشند مقداری جوش شیرین را با وایتکس مخلوط کنید و خمیری که بدست می آید را به کمک برس یا اسکاچ بر روی کاشی ها بمالید و پس از گذشت چند دقیقه آنها را آبکشی نمایید. اگر لکه های موجود معمولی می باشند جهت تمیز نمودن کاشی ها از محلول زیر استفاده کنید:

آمونیاک: نصف فنجان

سرکه سفید: نصف فنجان

جوش شیرین: یک چهارم فنجان

آب گرم: حدود چهار لیتر

- جدا نمودن آدامس از مو

برای این منظور می توانید یک تکه یخ را چند بار بر روی آدامس بکشید و یا نگه دارید تا آدامس سفت شود و سپس آن را از مو جدا نمایید.

- نحوه برطرف نمودن لکه های رنگ

اگر لباس شما با آبرنگ لکه شده است باید آنرا با آب سرد بشویید، سپس با آب ولرم و پودر رختشویی آنرا تمیز بشورید و آبکشی نمایید. در صورتی که لکه از بین نرود می توانید از گلیسیرین یا تربانتین استفاده کنید.

اگر لباس شما با رنگ پلاستیکی لکه گردیده ابتدا اضافی رنگ را بتراشید سپس مقداری نفت خام به آن بمالید و با پنبه پاک کنید و در آخر با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.

اگر لکه بوسیله ی رنگ روغنی بوجود آمده باشد و مدت زیادی از لکه شدن گذشته باشد تقریبا کاری نمی توان کرد ولی در صورتی که لکه تازه باشد ابتدا اضافه رنگ را با یک لبه ی تیز مثل چاقو بگیرید و بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید، سپس با پنبه ای دیگر آن را پاک کنید. این کار را چند بار انجام بدهید و در آخر رنگ را با آب گرم و پودر رختشویی از بین ببرید.

- پاک کردن لکه رژ لب

می توانید با مالیدن خمیردندان بر روی محل لکه و سپس شست و شو، آن را به طور کامل از بین ببرید. از دیگر موادی که می توانید برای این منظور استفاده نمایید، اسپری مو و الکل می باشد.

- از بین بردن لکه از روی پارچه ی مبل

لکه چربی بر روی مبل:

برای از بین بردن لکه چربی، قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید. اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی باشد با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را با فشار روی آن نگه دارید تا لکه ناپدید گردید.

لکه جوهر بر روی مبل:

ابتدا محل لکه را خیس نمایید و روی آن کمی نمک بریزید و سپس با پنبه مالش دهید. در صورتی که از این کار نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و بعد با آب و پودر دستی محل را شست و شو دهید.

لکه نوشابه بر روی مبل:

مقداری نمک بر روی محل لکه بپاشید و سپس با کمک اسفنج خیس روی لکه بمالید و بعد با آب گرم و اسفنج آبکشی نمایید.

لکه میوه بر روی مبل:

در صورتی که لکه ی بوجود آمده بر روی پارچه ی سفید باشد می توانید تنها با شستن محل بوسیله ی آب و صابون آن را از بین ببرید.اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک مخلوط نمایید و با آن لکه را پاک کنید. بوسیله ی مخلوطی مساوی از آب و الکل سفید می توانید لکه های موجود بر روی پارچه های ابریشمی را نیز از بین ببرید.

- پاک کردن چسب مایع از روی فرش یا موکت

یک تکه پارچه بردارید و آن را درون سرکه فرو ببرید و روی لکه چسب قرار دهید، بطوریکه کاملا آن را اشباع کند. با این کار چسب به مرور سفتی خود را از دست می دهد و براحتی جدا می شود.

- از بین بردن لکه چای از روی فرش

برای این کار به محض ریخته شدن چای بر روی فرش مقداری نمک بر روی سطح لکه بریزید و مدتی صبر کنید تا نمک آن را به خود جذب کند. سپس آن را با آب گرم و مواد شوینده بشویید.

b_0_0_0_10_images_khanedari_lake-chai.jpg

- لکه زنگ زدگی

برای پاک کردن لکه زنگ زدگی، لکه را ۱۰ دقیقه در آب لیموی تازه که به آن نمک زده اید خیس کنید سپس لباس را با آب بشویید.

- از بین بردن لکه شیر

برای از بین بردن لکه شیر آمونیاک را به مقدار زیاد رقیق کرده و کمی نمک به آن بیفزایید و لکه را با این محلول پاک نماییدو بلافاصله آب بکشید.

- لکه عرق بدن

اگر لباس سفید است کافیست مقداری محلول آب و نمک تهیه کنید و لکه را به مدت یک ساعت در آن قرار دهید تا پاک شود.

- نحوه بر طرف کردن لکه واکس کفش

اگر بر اثر بی احتیاطی مقداری واکس روی فرش یا لباستان مالیده شد، می توانید ابتدا پنبه ای را خیس کنید و روی آن بکشید. سپس روی پنبه مقدای مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لکه بکشید. بعد از این کار پنبه را آغشته به آب خالص کنید و دوباره روی لکه بکشید تا لکه کاملاً از بین برود.  اگر با این کار لکه از بین نرفت ، مقداری الکل بر روی دستمال ریخته و بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز شود.  اگر لباس قابل شستشو باشد، بعد از زدودن لکه، لباس را با پودر لباسشویی و آب نیم گرم کاملاً بشویید.

- نحوه پاک کردن لکه سفیده تخم مرغ

لکه سفیده تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لکه ثابت می ماند .بلکه برای از بین بردن آن، محل لکه را با آب سرد، کاملاً بشویید.

- نحوه پاک کردن لکه گل و لای بر روی لباس

کافی است یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لکه بمالید، سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و طبق معمول با مواد شوینده شست و شو دهید. در صورتی که لکه همچنان پایدار ماند، دستمال را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه بمالید.

- طریقه ی پاک کردن لکه خون

لکه خون را با چند روش می توان پاک کرد:

اگر لکه خون تازه است و خشک نشده، محل لکه را با آب سرد و صابون بشویید تا بر طرف شود .روی لکه خون را فوراً با خمیری که از مخلوط کردن آب سرد و نشاسته ذرت درست کرده اید بپوشانید و به آرامی کمی مالش دهید و آن را مقابل آفتاب بگذارید تا خشک شود. آفتاب خون را از پارچه خارج کرده و جذب نشاسته می کند. در صورت نیاز این عمل را چند بار تکرار کنید.

پارچه ی خونی را درون مخلوط آب سرد و نمک خیس کنید. آب را آنقدر عوض کنید تا لکه به طور کامل برطرف شود. برای پاک کردن لکه های کوچک خون روی یقه ی پیراهن های مردانه (در اثر تراشیدن ریش)، کافی است چند قطره آب سرد روی هر لکه بریزید و سپس مقداری پودر نشاسته روی آن بپاشید. وقتی نشاسته خشک شد، پیراهن را بشویید، لکه های خون برطرف خواهند شد.

- نحوه ی از بین بردن لکه اتو

رفع برق اتو روی لباس :

اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو کشیدن برق افتاده ، پارچه ی نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهید و اتو بکشید، تا بخار حاصله برق افتادگى را از میان ببرد.

اثر سوختگی با اتو:

اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می توانید پیاز را دو نیم کرده و روی پارچه بمالید و بعد آن را داخل آب سرد به مدت چند دقیقه خیس کرده و سپس آن را بشویید. خواهید دید که لکه های زرد برطرف خواهند شد.

از بین بردن لکه اتو بر روی فرش :

همچنین برای از بین بردن لکه اتو بر روی فرش و موکت همانند لباس می توانید یک پیاز را به دو نیم کرده و روی محل لکه بگذارید. بعد آن را با سرد خیس کنید و بشویید.

 

منبع: سایت های تبیان و راسخون

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید