تکاتی در ارتباط با یخ و یخچال

نکاتی در رابطه با یخ و یخچال

در این مطلب به نکاتی در رابطه با نحوه ی تمیز نمودن درون یخچال، نگهداری میوه ها و سبزیجات و همچنین استفاده از یخ به عناوین گوناگون، پرداخته شده است.

توضیحی در مورد یخچال:

نکته ي شماره ی یک : اگر به علت مسافرت و یا هر دلیل دیگر یخچال را به مدت طولانی خاموش می کنید، حتماً یخچال را کاملاً تمیز کنید و درب آن را باز بگذارید. در غیر اینصورت یخچال بوي بسیار بدي میگیرد، که برطرف کردن بوي بد آن هم مشکل است. اگر مدتی طولانی درب یخچال بسته بوده و بوي بدي گرفته است، قند سوخته را درون یخچال قرار داده و درب آن را ببندید تا بوي بد آن گرفته شود.

هرگز روي تورهاي درون یخچال پوشش پلاستیکی قرار ندهید، تا جریان هوا به راحتی در همه جاي یخچال وجود داشته باشد. براي تمیز کردن یخچال ابتدا تمام محتویات یخچال را از آن خارج کنید، برفکها را آب کنید، سپس با آب نیم گرم و کمی صابون همه جاي یخچال را تمیز کنید و با محلول آب و جوش شیرین بو زدایی کنید و با حوله یخچال را کاملاً خشک کنید و مواد را به یخچال انتقال دهید. براي اینکه یخچال شما بو نگیرد تمام میوه ها و سبزیجات را در پلاستیک و یا ظرف دربسته قرار دهید. براي بوزدایی یخچال می توانید از یک تکه ذغال استفاده کنید و یا کمی خردل را درون ظرف کوچکی بگذارید ودرون یخچال قراردهید. مغز بادام، مغز گردو، آرد گندم، آرد برنج و پودر نارگیل را حتماً درون یخچال نگهداري کنید.

نوار دور درب یخچال سالم است یا نه:

نکته ي شماره ی دو: براي اینکه متوجه شوید که درب یخچال شما محکم بسته شده یا خیر از یک کاغذ روزنامه استفاده کنید، به اینصورت که کاغذ روزنامه را بین یخچال ودرب آن قرار دهید ودرب یخچال را ببندید و روزنامه را بکشید اگربراحتی روزنامه ازدرب یخچال جدا شد، معلوم میشود که نوار دور درب یخچال اشکال دارد و باید آنها را عوض کرد و اگر براحتی جدا نشد نوارها سالم است.

جلوگیري از بو گرفتن یخچال:

نکته ي شماره ی سه: تمام موادغذایی را که می خواهید داخل یخچال قرار دهید داخل پلاستیک فریزر بگذارید تا بوي مواد غذایی داخل یخچال پخش نشود.

از بین بردن بوی داخل یخچال:

نکته ي شماره ی چهار: تکه اي ذعال داخل یخچال قرار دهید البته هرچند وقت یکبار ذغال را باید عوض کرد.

چند نکته در مورد آب کردن برفکهاي یخچال:

نکته ي شماره ی پنج: براي تمیز کردن برفکهاي یخچال از دو روش می توانید استفاده کنید:

- پنکه را روي صندلی قرار داده و سر آن را به طرف جایخی قرار دهید و آن را روشن کنید، با اینکار برفکهاي یخچال آب می شود(فصل تابستان).

- می توانید از آب جوش استفاده کنید، ظرف را پر از آب جوش کرده و داخل جایخی قرار دهید و در یخچال را ببندید، با اینکار بعلت سردو گرم شدن محیط برفکها کاملاً آب می شود (فصل زمستان). براي تمیز کردن داخل یخچال می توانید از مخلوط جوش شیرین و آب استفاده کنید.

یخ شفاف و بلوري:

نکته ي شماره ی شش: براي اینکه یخ شما شفاف و بلوري شود، از آب جوشیده ي سرد شده استفاده کنید خواهید دید که یخ شفاف و بلوري بدست آورده اید.

زود یخ بستن آب:

نکته ي شماره ی هفت: براي اینکه آب زودتر یخ ببندد بهتر است که تمام یخهاي جا یخی را در آورید. بجز یکی از آنها زیرا بصورت پیوند عمل می کند مانند یک قاشق ماست درون شیر که باعث می شود شیر به ماست تبدیل شود همان تکه یخ باعث می شود تمام قسمت هاي قالب جایخی زودتر یخ ببندد.

یخ و جراحی خانگی:

نکته ي شماره ی هشت: اگر تیغ یا خرده شیشه یا تراشه ي چوب در جایی از بدنتان فرو رفته بود و خواستید آن را خارج کنید، از یک تکه یخ استفاده کنید. تکه اي از یخ را روي محل مورد نظر بمالید، تا بطور موقت بی حس شود و تیغ یا هر جسم دیگر را از بدن خارج کنید.

درمان کوفتگی:

نکته ي شماره ی نه: اگرهرجاي بدن شما دچار کوفتگی شد، یک تکه یخ را بر روي کوفتگی بمالید باعث میشود ورم وکبودي آنرا کاهش دهد.

یخ و خوردن دارو:

نکته ي شماره ی ده: اگر مجبور بودید داروي تلخ و یا بد طعمی را بخورید، تکه اي یخ را کمی در دهان خود نگه دارید. تلخی دارو را احساس نخواهید کرد.

یک سلیقه براي درست کردن شربت:

نکته ي شماره ی یازده: براي اینکه شربت زیباتري جلوي مهمانتان بگذارید از این روش استفاده کنید:

وقتی که آب براي یخ در قالب یخ می ریزید، در هر کدام یک توت فرنگی، آلبالو، گیلاس، دانه ي انگور و یا هر میوه ي کوچک دیگري قرار دهید. وقتی که یخ بست یخها را که داخل لیوان شربت می اندازید، منظره ي بسیار زیبایی بوجود می آید و سلیقه ي وافر شما را نشان می دهد.

قرار دادن میوه درون یخ جهت زیبایی و نشان دادن سلیقه

منبع: کتاب اسرار خانه داری، نوشته ی آقای مهدی فتحی

لطفا نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید