لاغری-لاغری ارثی-لاغری بیش از حد

کاهش وزن امروزه مشکل بسیاری از افراد است که برای داشتن اندامی مناسب روش های گوناگونی را به کار می برند، ولی سوال اینجاست که آیا داشتن وزن کم هم می تواند مشکل به حساب بیاید یا خیر؟! در جواب باید گفت بله وزن خیلی پایین هم باعث بروز مشکلاتی می گردد. در ادامه با ما همراه باشید.

لاغری بیش از اندازه همانند چاقی می تواند فرد را در انتخاب لباس مناسب دچار مشکل نماید. همینطور از نظر جایگاه اجتماعی نسبت به دیگر هم سن و سال هایش باعث بروز مشکل عصبی و سرخوردگی گردد. آنچه بیش از همه حائز اهمیت می باشد این است که احتمال دارد این لاغری بیش از اندازه دلیل وجود کمبود در برخی از منابع مورد نیاز بدن و یا وجود مشکلی هورمونی باشد.

مهمترین عاملی که ارتباط مستقیم با کم وزنی بدن دارد، کمبود آهن می باشد. پایین بودن درصد آهن در بدن باعث ایجاد کم اشتهایی و کم اشتهایی موجب برهم خوردن روند برنامه ی غذایی و در نهایت ایجاد کم خونی می گردد. قابل ذکر است که کم خونی دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد ( برای مثال دختران در سنین پایین به علت وجود خونریزی ماهانه دچار کم خونی می شوند و یا همینطور وجود زخم یا ضایعه ای در سیستم گوارشی بدن هم دلیل دیگر این امر است) ولی در هر صورت باعث تشدید کم وزنی می گردد.

وجود فقر آهن با مصرف دارو و مکمل جبران می گردد ولی آنچه مهم است علت به وجود آمدن این فقر می باشد که باید بررسی و مشخص گردد، در غیر این صورت پس از مدتی کمبود آهن در بدن مشهود می شود (اشتباهی که اکثر افراد در طول مدت دوره ی درمان با دارو موجب می شوند این است که با مشاهده ی نشانه هایی از رفع کم خوابی،بی اشتهایی و بی قراری، طول دوره ی درمان را رعایت نمی کنند و بعد از مدتی به خانه ی اول باز می گردند). با مشخص شدن علت فقر آهن و مصرف مکمل و برنامه ی غذایی این مشکل برطرف می گردد.

از دیگر دلایلی که موجب کم وزنی می گردد، اختلال در غده ی تیروئید می باشد. به صورتی که کم کاری آن باعث چاقی و پر کاری آن موجب لاغری می شود. برای درمان آن می بایست آزمایش های لازم را انجام داده و داروهای مناسب با توجه به نوع کارکرد این غده توسط پزشک تجویز گردد.

در اینجا باید ذکر نماییم که برخی افراد به صورت سرشتی (ارثی) کم وزن هستند و هیچگونه عامل بیماری موجب کمبود وزن آنها نیست. چنین افرادی درمان خاصی از نظر تغذیه ای نیاز ندارند. البته پیشنهاد می شود که این افراد در کنار برنامه ی غذایی مناسب، برنامه ی فعالیت منظم بدنی را در دستور کار خود قرار دهند؛ زیرا در این شرایط بیشتر وزن بدن را توده ی استخوانی تشکیل می دهد و نبود ماهیچه علت کم وزنی می باشد که با انجام فعالیت منظم بدنی به مرور بافت های ماهیچه ای تشکیل و یا تقویت شده و در نتیجه وزن بدن افزایش می یابد. شایان ذکر است که در صورت عدم انجام این فعالیت ها و تنها بسنده نمودن به جذب کالری از طریق خوردن غذا، موجب ایجاد توده ی چربی غیر عادی مثلا در ناحیه ی شکم می شود. (روش مناسب استفاده از یک برنامه ی غذایی پر پروتئین و انجام ورزش های آمادگی جسمانی و سپس ورزش های قدرتی می باشد که در این حالت نیاز بدن نیز بیشتر می گردد و می بایست تحت نظر یک متخصص تغذیه از مکمل پروتئینی-کربوهیدراتی بهره برد)

سخن پایانی:

لازمه ی بر طرف نمودن نیازهای پروتئینی بدن داشتن تغذیه ی سالم است. تغذیه ی سالم نیز سه اصل دارد: تنوع، تعادل و تناسب. تنوع یعنی از همه ی گروه های غذایی در برنامه ی غذایی باشد. باید غذاهای مختلفی خورد تا مواد غذایی متنوعی به بدن رساند. تعادل یعنی بین گروه های غذایی نسبتی برقرار باشد. مثلا از گروه غلات چقدر کالری باید دریافت کرد؟ از گروه سبزیجات چقدر؟ تناسب هم یعنی با توجه به سن، جنس و فعالیت بدنی باید کالری دریافت کرد.

سلامت خود را جدی بگیرید

منبع: اختصاصی زن روز، بر اساس صفحه ی میز گرد تغذیه ی هفته نامه ی سلامت

با ارائه ی نظرات خود با ما همراه باشید. با سپاس فراوان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید